Середа, 15.05.2024, 18:29

Головна » 2015 » Лютий » 17 » Справжній палкий гуманіст
Справжній палкий гуманіст

Ясна, як світ, і темна, як могила,

Центр центрів на землі - його Волинь

Йому одвічним журавлем сурмила:

Хоч мрією, хоч спогадом прилинь!

Євген Шморгун

Улас Самчук (20.02.1905-09.07.1987)

«Я не тому письменник українського народу, що вмію писати. Я тому письменник, що відчуваю обов'язок перед народом. Бог вложив в мої руки перо. Хай буде дозволено мені використати  його для доброго, для потрібного...»

Улас Самчук

Уласа Самчука справедливо називають «Гомером українського життя XXст.». Він створив неповторну художню панораму своєї епохи, показав рідний народ у часи великих випробувань. Сам митець у передмові до одного зі своїх творів пДрукисав: «Хочу бути літописцем українського простору в добі, яку сам бачу, чую, переживаю».

Улас Самчук, автор популярних прозових творів «Марія» і «Гори говорять». Найвизначнішим творчим досягненням письменника став роман-епопея «Волинь». У цьому творі  Улас Самчук відтворив психологію українського господаря, його сімейний уклад, гуманні принципи взаємовідносин та   трагічні події голодомору 1932-1933рр.

У романі «Волинь» простежується думка, що пам'ятки дерманської та острозької давнини, пам'ять про князів Острозьких були важливими чинниками написання твору. Автор вказував на значення цієї князівської династії  в історії України, звертав увагу на культурно-освітню діяльність в Острозі наприкінці XVI - на початку XVII ст..

У житті і творчості Уласа Самчука особливе місце належить Волині, якій він присвятив усі свої твори, де  з любов'ю змалював землю батьків, дідів, прадідів. Замовчуваний  і тільки негативно критикований  при радянському тоталітаризмі, його окремі твори  вийшли в Україні  лише в роки незалежності.

Так, Улас Самчук був Предтечею у боротьбі за нашу Незалежність. А рідній землі він служив вірою і правдою, як Митець. Як українець.

Переглядів: 474 | Додав: Flash | Рейтинг: 0.0/0

«  Лютий 2015  »