Петриківська районна бібліотека

Неділя, 28.04.2024, 23:26

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Проект "Бібліотека і громада: будуємо шляхи взаємодії" | Реєстрація | Вхід

13 липня 2012 року здійснено поїздку до садиби Демченко Любові Олексіївни. Під час поїздки були присутні: голова волонтерського молодіжного руху Лисенко А.О., в.о. директора РКЗК «Петриківська ЦБС» Шумейко Н.С., бібліотекар читального залу РБ Мороз С.І., Демченко О.А.,  Кремінь С. 


Дослідники ознайомились із типом споруди, планом та характеристикою класичного типу українського житла на кінці ХІХ - початку ХХ ст.. Хата являє собою наземну одноповерхову три подільну споруду, що складається із великої хати (зали), хатини (кухня-спальня) і хижки (комори), яка обєднувалася із невеликим льохом і горищем.



Внутрішнє планування кімнат є традиційним для ХІХ - початку ХХ ст.. на Катеринославщині.


Якщо розглядати велику хату (залу), то вариста українська піч займає внутрішній кут хати з боку від вхідних дверей і обернена своїм отвором (челюстями)    

до фасадної стінки (входової) в якій є вікна. По діагоналі від печі облаштовано парадний кут (покуть), де розміщені ікони, прикрашені вишитими рушниками…


В кутку, протилежному печі, біля дверей, розміщено невеличку шафу для посуду (мисник). Поруч знаходиться святиня роду – українська скриня.


Підлога в будинку дощана, стеля підтримується продовжною балкою (сволоком).

Під час вивчення плану будівлі було зібрано фотоматеріал, який буде використано під час виготовлення макету-карти Петриківки.


6 липня 2012 року в рамках проекту «Бібліотека і громада: будуємо шляхи взаємодії» відбулося засідання робочої групи по організації експедиції-дослідження «Історичний шлях на Петриківщині, по якому рухалася цариця Катерина ІІ від села Супини до Брильового шляху».

Було обговорено детальний план проведення експедиції-дослідження та розповсюдження інформації про проект. Також обговорювалося питання участі бібліотеки у відзначенні 240-ї річниці з дня заснування Петриківки.

Учасники засідання внесли деякі пропозиції щодо втілення ідей проекту в подальшому. Вчитель історії, краєзнавець Олійник Л.М. запропонувала виготовити макет Петриківського ярмарку, який був відомий далеко за межами Дніпропетровщини (колись Катеринославщини). Майстер по дереву, народний умілець Прудченко В.В. погодився і також висловив декілька слушних пропозицій.

Історик Миршавка О.Ф. ознайомив присутніх із своїм дослідженням еволюції розвитку Петриківки.


Ветеран педагогічної праці Демченко Л.О. запросила присутніх відвідати будинок свого дитинства, який знаходиться в селі Лобойківка.

Активний учасник заходів по проекту краєзнавець Тимошенко М.О. запропонував паралельно працювати над вивченням ролі козацтва в заселенні та розвитку петриківського краю, над дослідженням курганів.

Важливим аспектом  визначили функцію створення оборонної лінії 1731-1733 рр. у заселенні території Петриківки.

Виконавцями макету-карти Петриківки найближчим часом заплановано роботу над ескізом та виготовленням елементів макету.


Петриківська районна бібліотека як осередок сприяння

розвитку зеленого туризму і зосередження культурних надбань краю

 

Природа нагородила Петриківський край багатими і винятково різноманітними екосистемами і рекреаціями. Великі туристичні і екскурсійні можливості нашого регіону обумовлені багатьма чинниками: унікальний петриківський декоративний розпис, безліч народних ремесел , численні пам’ятки історії та архітектури, мальовничі краєвиди.

Увага та зацікавленість до Петриківки величезна. Загально відомо, що Петриківщина – край туристичний, тому районна бібліотека зайняла вагому нішу у його популяризації. Загально відомо ,що Петриківщина –край туристичний,тому районна бібліотека зайняла вагому нішу у його популяризації. А саме, здобула перемогу у  8 раунді конкурсу проектів співпраці бібліотек з місцевими громадами програми «Бібліоміст». Зараз наш проект «Бібліотека і громада: будуємо мости взаємодії» активно втілюється в життя.

Учасники проекту, його партнери допомагають у здійсненні поставлених завдань.

Під час координаційної зустрічі усіх учасників проекту було визнано, що саме такої діяльності бібліотеки чекала петриківська громада. На даному етапі стоїть багато важливих завдань щодо надання регіону туристичної привабливості. Це завдання є комплексним, вимагає системних зусиль влади, населення краю і бібліотеки – інформаційного центру як для туриста, так і для підприємця чи екскурсовода.

Крім традиційних видів туризму все більшої популярності набуває сільський зелений туризм, популяризації та підтримці якого поставлено низку завдань в рамках проекту. Роль бібліотеки на даному етапі відчутна – бібліотекарі сприяють самоорганізації сільських садиб, як можливість додаткового заробітку для сільського населення. Бібліотеко розроблено та видано методичні рекомендації для господарів садиб, проведено тренінг  для власників сільських «зелених» садиб з метою навчання основ ведення туристичної діяльності «Перші кроки у сільському зеленому туризмі – поради початківцям».

Відчутну допомогу в реалізації проекту надають актив пенсіонерів, ветеранів Великої Вітчизняної війни та праці, організовано волонтерський рух. Бібліотекарі вміло заполонили значну частину дозвілля літніх людей, молоді для  здійснення дослідницько-пошукової роботи. Проведено низку заходів під час експедиції-дослідження «Історичний шлях на Петриківщині, по якому рухалася цариця Катерина ІІ від села Супини до Брильового шляху».

За сприяння відділу культури та туризму молодіжним активом на чолі з краєзнавцем Тимошенко М.О. здійснено об’їзд історично важливих місць смт. Петриківка.

Народний умілець Прудченко Володимир розпочав роботу над виготовленням наглядних макетів для облаштування краєзнавчо-етнографічного куточка «Петриківка через роки і століття». На макетах буде відтворено частин7у слободи Петриківка ХУІІ століття. Учасник проекту, вчитель історії Петриківської середньої загальноосвітньої школи        Олійник Л.М. запропонувала відтворити на макеті велич та масштабність Петриківського ярмарку, слава про який передавалась на великій території України.

Краєзнавець, історик Миршавка О.Ф. працює над письмовим описом еволюції розвитку Петриківки (зимівник – хутір – село – слобода – селище – селище міського типу).

Спільно з партнерами проекту готується проведення для бібліотекарів, власників сільських зелених садиб, майстрів петриківського декоративного  розпису семінару «Діяльність бібліотеки з інформаційно-рекламного просунення сільського зеленого та історичного туризму».

Впровадження інформаційних технологій дозволяє представити краєзнавчу діяльність на сайті нашої бібліотеки в соціальних мережах.

З метою розповсюдження інформації про проект розроблено ряд презентацій, які можливо демонструвати завдяки придбаному обладнанню за кошти гранту «Бібліоміст» (мультимедійну установку, цифровий фотоапарат, принтер для кольорового друку, веб-камеру, навушники, експозиційні вітрини).

Визначною подією для петриківців є проведення фестивалю «Петриківський дивоцвіт». Цього року він пройшов вп’яте, і був проведений в місті Дніпропетровську. Бібліотекою було розроблено багато видань, які є однією з найкращих форм репрезентації краю, майстрів народних ремесел.

В бібліотеці облаштовані постійнодіючі виставки  майстрів петриківського розпису  (зараз представлено роботи Н.І. Кондратюк) . Окрасою бібліотеки є роботи молодої майстрині, інваліда дитинства, Покришки Марини «Сяйво кольорів Марини Покришки», видано однойменний буклет.

Хотілося б відмітити ти, що вищеописана діяльність є надзвичайно цікавою, потрібною і перспективною. Проектом охоплено виконання деякої частини програмно-цільового краєзнавчого проекту «Петриківка – коштовна перлина України», який розрахований на 2012-2016 роки.

Отже. Ситуація в бібліотеці стрімко міняється, і те, що здавалось нереальними ще зовсім недавно, сьогодні стало природнім.  

Одним з найважливіших позитивів є те, що бібліотека відчула активну підтримку громади, а громада, в свою чергу відчула увагу, турботу, допомогу від бібліотекарів. А усім нам разом – петриківській громаді необхідне взаєморозуміння і єднання задля спадковості поколінь.

 

13 червня 2012 року у м. Києві  Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (ІRЕХ) в рамках  програми «Бібліоміст» було проведено тренінг «Фінансова і  програмна звітність по гранту конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами».

В тренінгу прийняла участь в. о. директора  РКЗК «Петриківська ЦБС» Шумейко Наталія Степанівна, керівник проекту «Бібліотека і громада: будуємо шляхи взаємодії». Для учасників тренінгу було запропоновано презентацію «Етика електронного листування», що представила Олена Башун, менеджер тренінгових центрів програми «Бібліоміст», яка надала слушні поради щодо створення електронної скриньки, класифікації листів, культури електронного листування.

  Цікавою та змістовною була презентація програми «Зелена бібліотека», що була проведена представником лабораторії екологічного виховання Академії Педагогічних Наук України Юрій Володимирович Солобай, який ознайомив присутніх зі схемою збалансованого розвитку місцевих громад.

Тренінг з фінансової та програмної звітності провела Наталія Бєляєва, керівник відділу партнерств програми «Бібліоміст». Присутні ознайомились з вимогами до використання коштів по гранту, з правилами фінансової та описової звітності.

Ганна Тараненко, спеціаліст з розвитку веб ресурсів провела презентацію «Соціальні мережі для бібліотекарів» під час якої вчила учасників тренінгу як правильно створювати цікаву інформацію для розміщення в соціальних мережах.

Враження від поїздки залишилось надзвичайно яскравим - Київ зустрів нас рясним літнім дощем, сонцем, привітними людьми, святково оздобленими будинками з тематикою ЄВРО-2012. Ділова зустріч поступово перейшла у дружнє спілкування колег з різних регіонів України.


13 квітня 2012 року було здійснено об’їзд історично важливих місць селища Петриківка. 

           В оглядовому дослідженні селища прийняли участь:

                -   краєзнавець Тимошенко М.О.

                -    в.о. директора РКЗК «Петриківська ЦБС» Шумейко Н.С.

                -   голова волонтерського молодіжного руху Лисенко А.О.

                -   співвласник Етнохутора «Козацька Січ» Ламза Р.А.

                -   майстер народних ремесел (по дереву та гончарству)      Прудченко В.В.

                -  кореспондент газети «Сільські новини» Давиденко Г.

                -   молодь, яка вивчає історію краю Шумейко П.В.,  Ференчук С.

 

ЗУПИНКА 1.    У районі так званого в народі «небезпечного повороту» дуже гарно видно курган Четвериковий.


 

ЗУПИНКА 2.     Курган біля вулиці Залізної.

 

ЗУПИНКА 3.     Перехрестя на початку вулиці Чечелівської. Дуже гарно збереглися історичні фрагменти шляху «із греків у варяги».  Було за фотографовано і знято на відео розповідь краєзнавця Тимошенка М.О. З цього перехрестя видно Костяну балку, через яку проходила дорога, якою свого часу їздила цариця Єкатерина ІІ. Ще цю дорогу називали «Могилянська», тому, що нею могиляки їздили в Катеринослав.


            Потім учасники дослідження здійснили об’їзд через Ламзівку      (вул. Островського) – це східна сторона Петриківки.

 

ЗУПИНКА 4.       Було здійснено обхід редута Мусійового (біля Вишницького Мусія), в районі вулиці Міліцейська. Редут має два насипи, посередині велика воронка(наслідок подій, які відбувались на території Петриківки під час Великої Вітчизняної війни. На цьому кургані поховано багато петриківців, цвинтар і нині діючий.

          З кургана видно Білу Церкву і Четвериковий Курган.

          Курган має бути включений в маршрут екскурсії з історичного туризму.

 

          Далі об’їзд дослідників продовжився через Пилипенкову греблю у напрямку до Білої Церкви. (Цей шлях був частиною історичного шляху, яким рухалась Цариця Катерина ІІ).

 

ЗУПИНКА 5. БІЛА ЦЕРКВА.

           Було оглянуто напівзруйновану пам’ятку археології, датованої 1812 роком (пущена в експлуатацію).

           З місця, де розташована церква видно Четвериковий та  Мусіїв Кургани гарно проглядається територія великої частини смт. Петриківка.

ЗУПИНКА  6. Було відвідано кладовище, де поховані майстри петриківського розпису  Т.Я. Пата, Ф.Я. Панко.

            Далі було обстежено ще один фрагмент шляху, яким рухалася Катерина ЫЫ (выд Брильового шляху в сторону с. Супини).

 

ЗУПИНКА   7.  Було обстежено частину дороги, яка вийшла на Кам’янське (в районі маслозаводу), за фотографовано і знято на відео.

 

ЗУПИНКА  8.  Відвідали Дубину М.Н., сестру поета, актора Григорія Несторовича Кутурги.

 

 

          Враження від оглядового дослідження незвичайне, цей дотик до давньої історії Петриківки, до місць, де відбулися важливі історичні події залишиться в пам’яті назавжди.

          Ідея, яка покликала учасників дослідження в дорогу має бути втілена в життя. А саме : створення макету-карти Петриківки із зображенням давнього шляху, який проходив через поселення , так званого шляху із греків у варяги.

           


                                                    ***   ***   ***

Петриківська районна бібліотека Петриківської ЦБС Дніпропетровської області в рамках проекту «Бібліотека і громада: будуємо мости взаємодії» планує провести низку дослідницьких експедицій, майстер-класів щодо поширення мистецтва Петриківського розпису, соломо- та лозоплетіння, обласний фестиваль народних ремесел. Бібліотека сприятиме розвитку зеленого туризму та співпрацюватиме з етнохутором «Козацька Січ», залучаючи молодь та людей поважного віку для співпраці поколінь і представлення в мережі Інтернет культурного розмаїття краю, створення віртуальних музейних експозицій тощо. Партнерами проекту будуть – Петриківський районний осередок Спілки сприяння розвитку зеленого туризму в Дніпропетровській області, Громадське об'єднання «Петриківське земляцтво», Петриківський музей етнографії, етнохутір «Козацька Січ» та ін.

На початку року в конкурсі проектів Петриківська районна бібліотека отримала перемогу у 8-му раунді конкурсу співпраці бібліотек з місцевими громадами, тема якого «Бібліотеки і туризм», який проводився в рамках програми «Бібіломіст». В результаті бібліотека отримає кошти в розмірі 2,5 тисячі доларів на втілення в життя проекту «Бібліотека і громада: будуємо мости взаємодії». Цей проект розрахований на 6 місяців, але робота по його здійсненню буде продовжуватись набагато довше, оскільки передбачає проведення обширного краєзнавчого дослідження Петриківського краю.

 


Написанню цього проекту передувала велика робота по вибору теми, окресленню пріоритетів, збору даних, проведення соціологічних досліджень, написанню самого проекту, а також отримання листів підтримки від громади. Мається на увазі, державні та громадські організації, а також фізичні особи

Форма входу

Пошук

Календар

«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 32

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0